jadid

سخنی با پدر و مادر
چند سالیست با شروع انتخاب رشته صحبت های زیادی پیرامون این موضوع بیان شده که بهترین فردی که می تونه بهتون کمک کنه در انتخاب رشته خود داوطلبه و مهم علاقه هست و داوطلب بر اساس شهر سکونت باید انتخاب کنه و مشاور در این زمینه کمک خاصی نمی تونه بکنه وبهترین مشاور خود فردِ (یه حرف معروف کلیشه ای هست که میگه بهترین مشاورانتخاب رشته خود فرد است من هم باهاش موافقم ولی موقعی خود فرد میتونه بهترین مشاورانتخاب رشته باشه که راه حل مواجهه با مشکلات را کاملا یاد گرفته باشد و برای هر مشکلی چندین راه کار داشته باشد تا بتواند به این نتیجه برسد که البته 99/99 % فاقد این توانایی هستند) و.... این قبیل صحبت ها.
من با قطعیت می گم این کار اشتباه محض است به چند دلیل :
1- تا به حال تجربه ی انتخاب رشته را نداشته اگرم سال دومی هست که کنکور می دهند همین دلیل محکمی هست :
در صورتی که انتخاب رشته داشتن درست انجام نشده و اگرم نداشتن ریسک بالایی کردن چون ممکن بود با یه انتخاب اصولی رشته ی خوبی قبول بشوند. ویک سال از عمر خودشونو تلف نمی کردند.
2- ممکن است با توجه به رتبه ای که به دست آورده اند انتخاب رشته نکنند و با انتخاب های بلند پروازانه شانس قبولی خودشونو از بین ببرند در ظاهر 100 انتخاب بسیار زیاد است ولی اگه بخواهند تمام دانشگاه های مدنظر خودشونو تو شهری که می خواهند بزنند انتخاب هایشان تمام می شود وحتی ممکن است در این انتخاب، رشته هایی که با توجه به رتبشون هست را انتخاب نکنند.
3- احتمال این نیز وجود دارد که انتخاب بدبینانه ای داشته باشند و بتوانندباهمان رتبه انتخاب بالاتری کنند ولی با انتخاب بد و عدم آگاهی احتمال قبولی خودشونو نابود کنند.
4- در بعضی از سایت ها بیان شده که به صورت رایگان انجام می شود ومتاسفانه این انتخاب نیز جز انتخاب های بدبینانه به حساب می رود و مهم آمار قبولی است که این مراکز به دست می آورند.
5- ممکن است داوطلب به خیلی از پارامتر های مهم در انتخاب مثل تفاوت رشته های متمرکز ونیمه متمرکز ،جنسیت پذیرش، پذیرش ارگان های مختلف و..... توجه نکند.
نکته ی بسیار مهم اگر داوطلب در یکی از انتخاب هایی متمرکزی که داشته قبول شود انتخاب های دیگر او مورد بررسی قرار نمی گیرد چه انتخاب های متمرکز و چه غیر متمرکز
6- از رشته ها و گرایش های جدید که آمده اطلاع کافی ندارند و اگر فقط به انتخاب رشته کامپیوتری که در سایت های مختلف وجود دارد اکتفا کنند احتمال قبولی خود را پایین آورده اند.
7-تنوع انتخاب رشته دررشته های ریاضی نزدیک به 165 ،تجربی 125 ،انسانی 75 وهنر 35 رشته است که داوطلبان تنها باتعدادانگشت شماری ازآن آشنایی دارند.  
8- هر سالِ نحوه ی گزینش و شرایط پذیرش در بعضی از رشته ها تغییر می کند که لازم است با افراد خبره مشورت شود و هیچ انتخاب رشته ی کامپیوتری این تغییرات را ندارد. چون براساس تغییرات سال قبل برنامه ریزی شده است. (فقط انتخاب رشته ی کامپیوتری اشتباه محض است)
9- در بعضی موارد به بعضی از گرایش ها بهای زیادی داده نمی شود و آن گرایش ها خالی می مانند ولی داوطلب نباید فراموش کنددر مقطع ارشد دروس مشترک زیادی وجود دارد و شانس قبولی با سایر گرایش های دیگر تقریبا برابر است.
10- علاوه بر اینکه ظرفیت دانشگاه ها هر ساله دارای تغییرات زیادی است و نمیتوان به آمار قبولی سال قبل زیاد امید داشت،علایق دانش آموزان نیز هر سال با سال قبل متفاوت است،مثلا در بعضی سال ها مهندسی مکانیک رشته پر اقبال تری در کل رشته ریاضی بود اما سال گذشته رشته عمران اقبال بیشتری داشت.این قضیه چون همزمان با انتخاب رشته شما اتفاق میافتد شما از آن بی خبر هستید،اما مشاوران گروه آروین به علت ارتباطاتی که با سایر مشاوران در سراسر کشور دارند از این اقبال عمومی تا حد زیادی مطلع هستند.
11-....

تا به امروز هزینه های زیادی برای فرزندانتون پرداخت کرده اید تا موفقیت ،خوشحالی و رضایت آنها را ببینیدو بتوانید آینده ی آنها را تضمین کنید پس برای یک انتخاب رشته ی اصولی این مورد را هم انجام دهید تا یکی از مهم ترین انتخاب های زندگی فرزندتان که در آینده ی او بسیار مهم و تاثیرگذار است با کمترین ضریب خطا و اشتباه صورت گیرد.
برای رزرو انتخاب رشته همین حالا تماس بگیرید:44174467

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید