این سوال از سوالات بسیار رایج و پر تکرار در هفته اول مرداد ماه یعنی همزمان با اعلام رتبه های کنکور سراسری است و اما پاسخ به این سوال....

رییس محترم سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین مشاور سازمان سنجش آموزش کشور یعنی دکتر توکلی هر ساله قبل از شروع انتخاب رشته داوطلبان کنکور در برنامه های متعدد تلویزیونی ،هفته نامه پیک سنجش.... اعلام میکنند که بهترین شخص برای انتخاب رشته همان شخص داوطلب به همراه خانواده ایشان است.این نظریه کاملا درست است اما باید به چند نکته اساسی توجه کامل داشت.

1-در سال گذشته و همین طور سال های قبل به علت تغییرات ظرفیت پذیرش در رشته محل های مختلف کنکور (بهتر بگویم،کاهش ظرفیت)شاهد عدم قبولی بسیاری از دانش آموزان با رتبه های بسیار خوب در دانشگاه سراسری بودیم و علت آن عدم اطلاع دانش آموزان از تاثیرات تغییر ظرفیت ها بر قبولی در دانشگاه می باشد.به عنوان مثال شخصی سال 95 با رتبه 1000 در دانشگاه x رشته عمران قبول شده بود.سال 96 برادر همان شخص با رتبه 950 همان رشته را در فرم انتخاب رشته وارد نموده وبا فکر اینکه برادرش با رتبه ای بالاتر قبول شده از پر کردن فرم انتخاب رشته خودداری کرده وبنابراین این دانش آموز خوب با رتبه 950 در سال 96 پذیرفته نشد.

2-به علت جابجایی سلایق مردم واینکه هر سال یا هر چند سال جوی برای یک رشته به راه می افتد ورتبه های قبولی آن رشته را کم میکند.مثلا در اواخر دهه 80 رشته مهندسی مکانیک از رشته مهندسی عمران با استقبال بیشتری روبرو بود و انتخاب دوم دانش آموزان بعد از برق به شمار میرفت(در کل شرکت کنندگان کنکور)اما از سال 90 به بعد رشته عمران وتا حدودی رشته صنایع جای رشته مکانیک را گرفته است.شاید علت رکود صنایع خودرو سازی و رونق ساخت و ساز ومسکن مهر باشد!!!!!!اما با توجه به رکود بازار مسکن ممکن است این اتفاق باز هم بیفتد ورشته ها جا به جا شوند.مشاورانتخاب رشته حرفه ای با دسترسی به منابع اطلاعاتی  و سایت های مختلف از اقبال عمومی دانش آموزان هنگام انتخاب رشته مطلع می باشد وآن را در انتخاب رشته لحاظ می کند،اما دانش آموزان یا خانواده های آنها ویا نرم افزار های انتخاب رشته از این قسمت بی خبرند.

3-خانواده ها یا نرم افزار های انتخاب رشته یا دانشجویان سال های قبل از نحوه ادامه تحصیل،بازار کار،تغییر ظرفیت رشته ها در کنکور ارشد و... مطلع نیستند وممکن است دانش آموزان را از علایق خود بازدارند.

4-به علت عدم اطلاع دانش آموزان از رشته ها ممکن است دانش آموزی در انتخاب رشته کنکور پذیرفته شود ولی به علت عدم تطابق آن با روحیات و.... مجبور به انصراف از دانشگاه شود که اگر این اتفاق در رشته های روزانه اتفاق بیفتد تا 2 سال محرومیت به همراه خواهد داشت.(برای آشنایی با رشته ها اینجا کلیک کنید.رشته ریاضی-رشته تجربی-رشته انسانی)

5-بهترین مشاورانتخاب رشته خود داوطلب است به شرط آنکه تمام اطلاعات را جمع آوری کند-علایق خود را بشناسد-از شهر ها و دانشگاه ها و اولویت و رتبه بندی علمی آنها آگاه باشد و.... سپس در فرم انتخاب رشته 150 رشته را به ترتیب علاقه و اولویت خود وارد کند وبه انتظار اعلام نتایج بنشیند.

6-در دفترچه کنکور 97 که توسط سازمان سنجش ارائه شده است،در اغلب رشته های ریاضی مانند مهندسی مکانیک و... با کاهش ظرفیت روبرو هستیم.

7-در دفترچه کنکور 97 برخی از رشته های علوم انسانی و رشته ریاضی به دفترچه رشته تجربی افزوده شده است.به طور مثال دانش آموزان تجربی حق تحصیل در رشته های علوم پایه و برخی از رشته های مهندسی مانند صنایع،عمران و .... را نیز دارند.

8-در رشته های روزانه با کاهش ظرفیت و در پردیس دانشگاه ها که پولی هستند با افزایش ظرفیت روبرو هستیم.

بهترین مشاور انتخاب رشته با توجه به تغییرات در ظرفیت و سهمیه ها،به صورت دستی انتخاب رشته می کند.

برای رزرو انتخاب رشته با مهندس امیر حسین افشار با شماره 09208085905 یا 02144174467 تماس حاصل فرمایید.

AFSHAR2

به امید موفقیت های روز افزون

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید