jadid
معرفی رشته راهنمایی و مشاوره:
انتخاب رشته راهنمایی و مشاوره فقط برای دانش آموزان رشته ی انسانی ممکن است این رشته تفاوت هایی با رشته ی روانشناسی بالینی دارد این رشته بیشتر در مورد موارد پیشگیری است ولی بالینی در درمان ناهنجاری هاست.فارغ التحصیلدر مقطع ارشد می توانند دفتری گرفته ودر مورد مسائل مختلف فعالیت کنند . کسانی که به مشاور مراجعه می کنند برای حل مشکلات کوچک و راهنمایی ومشورت بیشتر است وآنها رامراجعه کننده می گویند؛ولی کسی که به روان شناس بالینی مراجعه می کند برای درمان است و به نوعی بیمار محسوب می شود.
با انتخاب رشته راهنمایی و مشاوره  فرد می تواند با راهنمایی و مشاوره در اکثر موارد از قبیل1- ارتباط شخص بافرد ویا جامعه2- ازدواج 3-مسائل زناشویی 4- تحصلی به مراجعه کننده ی خودکمک کند در واقع فارغ التحصیل در زمینه ی پیشگیری فعالیت می کند.  
دروس پایه و اصلی:
1-ریاضیات‌ پایه‌،2- مبانی‌ جامعه‌شناسی‌،3-انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌،4- روان‌شناسی‌ عمومی‌،5- اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌،6- آمار توصیفی‌،7- آموزش‌ و پرورش‌ ابتدایی‌،8- راهنمایی‌ و متوسطه‌،9- جامعه‌شناسی‌ آموزش‌ و پرورش‌،10- روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌،11- مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، 12-فیزیولوژی‌ انسان‌ (اعصاب‌ و غدد)،13- آمار استنباطی‌،14- روش‌ها و فنون‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌،15- سنجش‌ و اندازه‌گیری‌ در علوم‌ تربیتی‌،16- روش‌ها و فنون‌ تدریس‌،17- نماد خانواده‌ در اسلام‌ و ایران‌،18- روان‌شناسی‌ رشد،19- روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ تربیتی‌ و مشاوره‌،20- مقدمات‌ مدیریت‌ آموزشی‌،21- روان‌شناسی‌ یادگیری‌،22- تولید و کاربرد مواد آموزشی‌،23- مبانی‌ کامپیوتر،24- روان‌شناسی‌ شخصیت‌،25- روان‌شناسی‌ تربیتی‌،26- آسیب‌شناسی‌ روانی‌،27- مسائل‌ جوانان‌ و نوجوانان‌،28- روان‌شناسی‌ اجتماعی‌،29- روان‌شناسی‌ و آموزش‌ افراد استثنایی‌،30- بازی‌ درمانی‌،31- اختلالات‌ یادگیری‌،32- آسیب‌شناسی‌ اجتماعی‌، 33-بهداشت‌ روانی‌.
دروس تخصصی:
1-راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌،2- راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌،3- کاربرد آزمون‌های‌ روانی‌ (1-هوش‌، 2-استعداد،3- رغبت‌)، 4-کاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌،5- نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌،6- راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌،7- مشاوره‌‌ي خانواده‌،8- مددکاری‌ اجتماعی‌ در مشاوره‌،9- روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار،10- متون‌ تخصصی‌ زبان‌،11- پروژه‌ تحقیقاتی‌،12- تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ راهنمایی‌)،13- تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ مشاوره‌ای‌)
با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی در رشته راهنمایی و مشاوره در تهران 7000 است.البته در دانشگاه آزاد،غیر انتفاعی و پیام نور با رتبه های بالاتر نیز احتمال قبولی بسیار زیاد است.
 با توجه به تغییرات ظرفیت  پذیرش درکنکورهرسال،انتخاب رشته دستی توسط مشاور حرفه ای احتمال قبولی در رشته های بهتررا افزایش میدهد.
انتخاب رشته دستی بدین معنی است که مشاور حرفه ای با در نظر گرفتن ظرفیت جدید رشته ها در هر سال در هر رشته،اقبال عمومی هر سال داوطلبان و.... دست به انتخاب رشته کاملا شخصی برای هر فرد میزند که این موضوع در انتخاب رشته های کامپیوتری با ضریب خطای بسیار زیادی همراه است.از این رو به داوطلبان توصیه میشود که حتما با انتخاب رشته توسط یک مشاور حرفه ای،انتخاب رشته و موفقیت خود را در آینده تضمین کنید.

نویسنده:مهندس امیر حسین افشار- بهترین مشاور انتخاب رشته-مشاور کنکور-مدرس و مولف کنکور-انتشارات مکتب آروین-انتخاب رشته

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید