jadid

دوست خوبم سلام!

میدونم خیلی از دانش آموزانی که تو دبیرستان رشته ادبیات و علوم انسانی را انتخاب کردند،به خاطر علاقه به ادبیات و ادبیات داستانی بوده.اما بعد از کنکور سراسری و موقع انتخاب رشته دانشگاه که میشه بیشتر مشاورها و خانواده ها با تحصیل فرزندشون تو این رشته مخالفت میکنن،چون میگن از لحاظ بازار کار،در شرایط مطلوبی نیست.تا حدودی حق با اونهاست!اما مطمئنا کسی که با علاقه شخصی وارد این رشته شده و در انتخاب رشته تمام جهات را در نظر گرفته،یقینا میتونه از این رشته هم پول خوبی بدست بیاره و با نوشتن رمان و داستان های خارق العاده و .... به درآمد مطلوبی هم برسه. 
درباره رشته ادبیات داستانی :
تا امروز داستان های زیادی خوانده و لذت برده ایم و پندها و نصایح زیادی هم فرا گرفته ایم .در داستان ها با فرهنگ و آداب ورسوم شهرها و کشورهای دیگر هم تا حدودی آشنا شده ایم.با سنت ها عقاید و.....
لازمه ی ورود برای این رشته داشتن ذوق وتوانایی و استعداد درنویسندگی است به خصوص در مورد ادبیات داستانی برای انتخاب این رشته لازم است شخص صبر ،حوصله و فعالیت زیاد در پیرامون ادبیات داستانی داشته باشد.

دروس اصلی:
1-تاریخچه و نظریه اسطوره و حماسه،2- تاریخچه و نظریه حکایت،3- افسانه و رمانس،4- تاریخچه رمان و داستان کوتاه فارسی،5- نظریه داستان، 6-بررسی عناصر داستان،7- سبک‌شناسی نثرهای داستانی،8- متون داستانی کهن منظوم (1-حماسی، 2-عاشقانه، 3-عرفانی،4- اخلاقی و حکمی، 5-نظیره‌ها) 9-شعر روایی معاصر، 10-متون داستانی (1-کهن منثور،2- عرفانی،3- تاریخی، 4-دینی،5- تمثیلی،6- رمزی ـ عرفانی، 7-تعلیمی)،11- متون داستانی عامیانه فارسی،12-‌ متون داستانی معاصر (1-سرچشمه‌ها، 2-دوره اول، 3-دوره دوم، 4-دوره سوم،5- دوره چهارم،6- ادبیات عامه پسند،7- پاورقی‌ها)،13- داستان کودکان،14 -جامعه شناسی رمان، 15-ادبیات عامیانه، 16-ادبیات داستانی غرب، 17-کارگاه نقد داستان،18- بازنویسی و باز آفرینی متون داستانی کهن.
دروس تخصصی:
1-کلیات دستور زبان فارسی،2- مقدمات زبان شناسی، 3-ویرایش، 4-مهارت‌های نوشتاری،5- جریان‌های فکری در ایران،6- بلاغت ادبی،7- کلیات سبک شناسی،8- مکتب‌های ادبی، نقد ادبی.
 با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی این رشته در تهران 2000 است.البته در دانشگاه آزاد،غیر انتفاعی و پیام نور با رتبه های بالاتر نیز احتمال قبولی بسیار زیاد است.
با توجه به تغییرات ظرفیت  پذیرش درکنکورهرسال، انتخاب رشته دستی توسط مشاور حرفه ای احتمال قبولی در رشته های بهتررا افزایش میدهد.
انتخاب رشته دستی بدین معنی است که مشاور حرفه ای با در نظر گرفتن ظرفیت جدید رشته ها در هر سال در هر رشته،اقبال عمومی هر سال داوطلبان و.... دست به انتخاب رشته کاملا شخصی برای هر فرد میزند که این موضوع در انتخاب رشته های کامپیوتری با ضریب خطای بسیار زیادی همراه است.از این رو به داوطلبان توصیه میشود که حتما با انتخاب رشته توسط یک مشاور حرفه ای،انتخاب رشته و موفقیت خود را در آینده تضمین کنید.

نویسنده:مهندس امیر حسین افشار- بهترین مشاور انتخاب رشته-مشاور کنکور-مدرس و مولف کنکور-انتشارات مکتب آروین

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 farnaz 1396-05-17 04:15
سلام
ببخشيد من با رتبه 1125 ادبيات داستاني دانشگاه تهران قبول ميشم؟ :cry:
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید