jadid
معرفی رشته زمین شناسی:
اگر علاقه دارید که بدانید زمین چگونه به وجود آمد و اینکه چرا زمین لرزه اتفاق میوفتد و اینکه قاره ها در ابتدا چگونه بودند و در حال حاضر چگونه است وتغیرات پوسته ی زمین به چه صورتی است انتخاب این رشته برای شما مناسب است.این رشته دارای 9 گرایش است که عبارتند از:
1-    زمین شناسی مهندسی
2-    سنگ شناسی رسوبی-رسوب شناسی
3-    زمین شناسی اقتصادی
4-    زمین شناسی ساختمانی
5-    زمین شناسی نفت
6-    زمین شناسی زیست محیطی
7-    چینه و فسیل شناسی
8-    سنگ شناسی یا پترولوژی
9-    گرایش آب شناسی
معرفی گرایش ها
زمین شناسی مهندسی:
بررسی زمین هایی که قرار است سازه های مهندسی بر روی آن ساخته شود و ارائه دهنده ی راه های مناسب جهت کاهش ویا برطرف کردن خطرات احتمالی.
سنگ شناسی رسوبی-رسوب شناسی:
سنگ های رسوبی از انباشته شدن سنگ های دیگر که به دلایلی خرد می شوند بر روی یکدیگر قرار می گیرند تشکیل می شود . سنگ های رسوبی بستر بسیار مهمی در تولید نفت و گاز وذغال سنگ است و مناسب جهت شناسایی این منابع پر ارزش.
زمین شناسی اقتصادی:
این گرایش در مورد شرایط 1- تشکیل مواد معدنی ،2- مورفولوژی و ریخت شناسی آنها ،3- بافت و ساخت آنها ،4- عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، 5-توجیه فنی و اقتصادی آنها 6- تقسیم بندی ژنتیکی مواد معدنی بحث می‌کند. برای انجام این تقسیم بندی روشهای مختلف از قبیل 1-تجزیه مواد معدنی ،2- روشهای ژئوفیزیکی ،3- ژئوشیمیایی و فرآوری مواد انجام می شود.

زمین شناسی ساختمانی:
هرکسی با علم زمین شناسی در ارتباط است می داند زمین یک پوسته ی پیوسته نبوده و دائم در حال تغییر است علت به وجود آمدن کوهها و علت گسل ها را در شاخه ی زمین شناسی ساختمانی بررسی می کنند.
زمین شناسی نفت :
در مورد تشکیل ذخایر هیدروکربنی بررسی می شود. که در مورد کشف ذخایر جدید  نفت و گاز دارا ی اهمیت است و مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد.
زمین شناسی زیست محیطی :
از زیر شاخه های جدید در علم زمین شناسی به شمار می رود . نقش مهمی در ایمنی شهری دارد بدون کمک این علم هیچ پروژه ای در کشورهای پیشرفته بما نمی شود.
چینه و فسیل شناسی :
در مورد طبقات سنگ های رسوبی بحث می کند این طبقات با گذر سال های بسیار طولانی به وجود آمده و در دیرینه شناسی بسیار مهم است چون در خود رخساره ها و فسیل های بسیاری نهفته است.
سنگ شناسی یا پترولوژی :
پترولوژی علم مطالعه سنگ هاست  و به مطالعه آنها می پردازد حتی در مورد شهاب سنگها نیز بررسی می کنن و این علم محدود به سیاره زمین نیست.
گرایش آب شناسی :
هیدروژئولوژی علمی است که پیرامون آب های زیر زمینی مطالعه می کند. در مورد آب کره ی زمین و پیدایش آب و.... بحث می کند.
دروس اصلی و تخصصی:
1- زمین‌ شناسی‌ فیزیکی‌،2- زمین‌ شناسی‌ تاریخی‌،3- بلور شناسی‌ هندسی‌،4- بلور شناسی‌ نوری‌،5- کانی‌ شناسی‌،6- رسوب‌ شناسی‌،7- سنگ‌ شناسی‌ رسوبی‌، 8- سنگ‌ شناسی‌ آذرین‌،9- سنگ‌ شناسی‌ دگرگونی‌،10- دیرینه‌ شناسی‌ (ماکرو فسیل‌)،11- چینه‌ شناسی‌،12- زمین‌ شناسی‌ ساختمانی‌،13- زمین‌ ساخت‌، 14-فنوژئولوژی‌،15- ژئوشیمی‌،16- ژئوفیزیک‌،17- نقشه‌برداری‌،18- زمین‌ شناسی‌ ایران‌،19- زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌،20-  زمین‌ شناسی‌ نفت‌،21- آب‌های‌ زیرزمینی‌،22- زمین‌ شناسی‌ مهندسی‌،23- پترولوژی‌،24- زمین‌ شناسی‌ صحرایی‌،25- متون‌ علمی‌ زمین‌ شناسی‌. (بسیاری از درس‌های این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ است‌)

گام اول برای انتخاب رشته درست،آشنایی با رشته های دانشگاهی است.با انتخاب مشاور انتخاب رشته حرفه ای قبولی خود را در بهترین رشته و دانشگاه تضمین کنید.همین حالا برای رزرو انتخاب رشته کنکور 94 تماس بگیرید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید