jadid
درباره ی رشته پزشکی:
از نکات قابل بیان طول این دوره که در تمام این دوره دانشجو باید با شکیبایی و تلاش ودقت و درس خوندن این رشته رو به اتمام برسونن.
پزشکی عمومی شامل پنج مرحله است:
                                         1- علوم پایه
                                         2- فیزیوپاتولوژی
                                        3-  کارآموزی بالینی
                                        4- کارورزی بالینی
                                        5-کارورزی     
علوم پایه:
مرحله اول شامل آشنایی دانشجویان با مبحث های پایه و پیدا کردن آمادگی لازم برای یادگیری علوم بالینیست.
مدت زمان گذراندن این دوره دو سال می باشد که دراتمام این مرحله دانشجوی رشته پزشکی خود را برای شرکت در امتحانی که شامل تمام موارد و دروس تدریس شده در این مرحله است آماده می کند.ودر صورت قبولی در این آزمون به دوره بعد می رود . دانشجو فقط می تواند دو بار در این آزمون شرکت کند.
1- بیوشیمی، 2- بافت‌شناسی،3- تشریح (نظری- عملی)،4-  تشریح (آناتومی؛نظری ـ عمل)، 5-  فیزیولوژی(نظری ـ عملی)،   6-ایمونولوژی(نظری)،7-اپیدمیولوژی، 8-روانشناسی،9- جنین‌شناسی، 10-تغذیه، 11-ژنتیک،12- زبان تخصصی،13- آسیب‌شناسی عمومی،14- انگل‌شناسی،15-میکروب‌شناسی .دروس پایه، ملاک کسب نمره 10 از 20 می‌باشد.
فیزیوپاتولوژی(نشانه شناسی):
دوره ی فیزیوپاتولوژی مقدمات بالینی است که شامل شناخت وآشنایی با مکانیزم بیماری ها وعوامل مهم در آنها مانند نشانه های بیماری های و تشخیص و بهبود آن ها.
طول این دوره شش ماه می باشد. که دانشجو با آگاهی از مکانیزم و مبانی فیزیولوژیک و عوامل تاثیرگذار در آنها به طور تحلیل گرانه با آن آشنا می شوند وعواملی چون نشانه ی بیماری ها و تشخیص و درمان های آن را فرامیگیرند.
1-آسیب‌شناسی اختصاصی،2- فارماکولوژی،3-سیمیولوژی،4- دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .


کارآموزی بالینی:
کارآموزی مرحله سوم را در برمی گیرد .که شامل کارآموزی 1و2 با نام استیودنتی و اکسترنی می باشد.

در این مرحله به شناخت علایم وآثار بیماری ها از دیدگاه و جنبه بالینی و آزمایشگاهی می پردازند وتوانایی لازم برای به کار بردن مشاهده، اندیشه، استدلال، نتیجه گیری درست وسریع در حوضه ی پیشگیری و درمان است.زمان برای گذراندن این دوره بیست ماه می باشد.
1-بیماری‌های اعصاب،2- بیماری‌های عفونی،3-کارآموزی داخلی،4-بیماری‌های جراحی،5-بیماری‌های ارتوپدی، 6-بیماری‌های عفونی، 7-کارآموزی جراحی،8- تاریخ و اخلاق پزشکی،9- بیماری‌های کودکان،10- پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها،11- فارماکولوژی بالینی،‌ 12-کارآموزی چشم،‌ 13-کارآموزی پوست،14- کارآموزی بهداشت، 15-کارآموزی بخش کودکان،‌16- بهداشت،17- کارآموزی گوش و حلق و بینی،18- کارآموزی ارتوپدی.19- بیماری‌های زنان و زایمان،20- کارآموزی رادیولوژی،21- بیماری‌های روانی،22- کارآموزی روانپزشکی.
کارورزی بالینی:
پرورش مهارت، تقویت قدرت توانایی در تصمیم گیری در برابر مسائل بهداشتی ، درمانی و پذیرش مسئولیت در برابر اقدامات مورد نیاز از اهداف این دوره مهم می باشد. زمان این دوره هجده ماه است.
1-کارورزی بخش جراحی،2- کارورزی بخش چشم،3- کارورزی بخش سوانح و سوختگی،4- کارورزی بخش ارتوپدی،5- کارورزی بخش ارولوژی، 6-کارورزی بخش اطفال،7- کارورزی بخش بهداشت، 8-کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،9-‌ کارورزی بخش داخلی،10- کارورزی بخش زنان و زایمان،11- کارورزی بخش اورژانس، 12-کارورزی بخش نفرولوژی،13- کارورزی بخش پوست،14- کارورزی بخش روانپزشکی
کارورزی:
قبل از دوره ی کارورزی و شروع کارورزی دانشجو باید در کنکور کارورزی که در بردارنده ی همه ی دروس پایه، اصلی، عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است که به صورت سراسری برگزار می شود شرکت نماید.چون با موفقیت گذراندن این آزمون لازمه ی ورود به دوره ی کارورزی است.فارغ التحصیل باید به خدمت در مناطق محروم کشوربپردازند.
واحدهاي درسي:
تعداد كل واحدهاي درسي دوره داراي پزشكي 290 واحد است كه شامل 152 واحد درسي و 138 واحد نشانه شناسي، كارآموزي و كارورزي و پايان نامه بشرح زير است:
دروس عمومي شامل23 واحد  ، دروس پايه و اصلي  شامل  68 واحد  ، مرحله دوم  شامل 30 واحد ، كارآموزي شامل 95 واحد ، كارورزي و كشيكيهاي شبانه شامل 68 واحد ، پايان نامه شامل 6 واحد
با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی در رشته پزشکی در تهران 200 است.البته به این نکته توجه شود که این میانگین برای کل مناطق و سهمیه ها میباشد.در کنکور 96 با تغییر در ظرفیت سهمیه ها بسیاری از دانش آموزان با توجه به رتبه های سال های قبل انتخاب رشته کردند که باعث عدم قبولی این دانش آموزان در انتخاب رشته شد.بنابراین برای درس خواندن،برنامه ریزی و انتخاب رشته حتما با مشاور انتخاب رشته آگاه،مشورت کنید.
 با توجه به تغییرات ظرفیت  پذیرش درکنکورهرسال، انتخاب رشته دستی توسط مشاور حرفه ای احتمال قبولی در رشته های بهتررا افزایش میدهد.

کانال تلگرام مشاوره ریاضی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید