jadid

مهندسی  شیمی
درباره ی رشته:
تصوری که در مورد شیمی در ذهن اکثر افراد وجود دارد کار در آزمایشگاه ها ی شیمی و از بر کردن هزاران فرمول شیمی است .و فقط و فقط مطالعه دروس مربوط به شیمی است.
(این رشته در سال گذشته پنجمین انتخاب در انتخاب رشته  رتبه های زیر 1000 کشوری را شامل می شد.)
(این رشته در سال گذشته پنجمین انتخاب در انتخاب رشته رتبه های زیر 5000 کشوری را شامل می شد.)
(این رشته در سال گذشته پنجمین انتخاب در انتخاب رشته رتبه های زیر 10000 کشوری را شامل می شد.)
تعریفی که انجمن مهندسین شیمی آمریکا دارند عبارت است از:
کابرد اصول علوم فیزیکی همراه با مبانی اقتصادی و روابط انسانی در زمینه هایی که مستقیما به فرآیندها و دستگاه های لازمه مربوط می باشند و در آنها ماده به منظور تغییر در حالت ، ترکیب یا مقدار انرژی تحت عمل قرار داده شود.گرایش های این رشته عبارتند از:

   1- صنایع غذایی
   2- صنایع شیمیایی معدنی
   3- صنایع گاز
   4- صنایع پتروشیمی
   5- طراحی فرآیندهای صنایع نفت
    6- صنایع پالایش  
    7-شیمیایی سلولزی  


   1- صنایع غذایی :
از کاربرد های مهم شیمی در تولید مواد غذایی و بخش صنایع غذایی در واحدهای  1- میکروبیولوژی غذا ، 2- شیمی غذا ،3- کنترل کیفی می توان نام برد .
همچنین در طراحی دستگاه هایی که در انجام فرآیندهایی مثل غذای کودک که باید به صورت پودری تهیه شود وحتی دستگاه های استریلیزه ، پاستوریزه و یا منجمد کننده بر عهده فارغ التحصیلان این گرایش است. اگر علاقه مند هستید تا بدانید غذاهای کنسرو و منجمد و پودری و.... به چه صورت تهیه می شود می توانید وارد رشته ی صنایع غذایی شوید.
دروس تخصصی گرایش صنایع عذایی:
1-میکروبیولوژی عمومی،2- شیمی مواد غذایی، 3-میکروبیولوژی مواد غذایی،4- صنایع غذایی،5- بیوشیمی مواد غذایی،6- تغذیه وبهداشت
  2- صنایع شیمیایی معدنی :
  باانتخاب این گرایش مواد معدنی و مواد غیر آلی را به فرآورده های مختلفی مثل مانند 1-سیمان ، 2-لعاب ،3- آجرهای نسوز، 4-و.... تبدیل می کنند.
استخراج مواد معدنی مریوط به مهندسین معدن است . اما فرآورده های مواد معدنی را فارغ التحصیلان این  گرایش انجام می دهند.
فعالیت این گرایش تنها در تولید سیمان و لعاب و.. خلاصه نمی شود در تولید1- کودهای شیمیایی معدنی، 2- حشره کش ها ،3- نمک ها،4- رنگ های معدنی، 5- لعاب کاشی ها و.... نیز انجام می دهند.  
دروس تخصصی گرایش صنایع شیمیایی معدنی:
1-مهندسی احتراق، 2-صنایع شیمیایی معدنی،3- عملیات واحد صنعتی مکانیکی.
 3- صنایع گاز:
تمام فعالیت هایی که بر روی گاز استخراج شده انجام می شود تا این ماده ی ارزشمند قابل استفاده شود .
مثلا در مورد 1- عمق چاهای زده شده ، 2 –  نحوه ی انتقال گاز از چاه به پالایشگاه  3- قطر لو له های گازی که به پالایشگاه می روند 4-از پالایشگاه به شبکه های شهری 5-  نحوه ی شیرین کردن گاز (به گازی که استخراج شده است گاز ترش می گویند.) 6- و....
دروس تخصصی گرایش صنایع گاز :
1-انتقال و توزیع گاز،2- فرآیند گاز، 3-مهندسی احتراق
4- صنایع پتروشیمی:
بعد ازکشف نفت برای تفکیک مواد و مشتقات مورد استفاده از گاز ونفت واکنش های فیزیکی و شیمیایی زیادی بر روی آنها انجام می دهند .
این رشته دارای اهمیت بسیار بالایی است نفت خام به تنهایی سودی ندارد و مهم مشتقاتی است که از این طلای سیاه به دست می آید.
وظیفه ی مهندس پتروشیمی طراحی دستگاه ها وفرآیند های تولید مواد مختلف می توان 1- کودهای شیمیایی، 2- شوینده ها،3- فرآورده های پلیمری(1- مواد اولیه پلاستیک،2- لاستیک ها، 3- الیاف مصنوعی)، 4- مواد شیمیایی (اسیدها،حلال ها) و5- ... .
دروس تخصصی گرایش صنایع پتروشیمی :
1-فرآیندهای پتروشیمی،2- مقدمات و پالایش،3- مبانی و تکنولوژی پلیمر
5- طراحی فرآیندهای صنایع نفت:
معنی واژه فرآیند به این معناست که بتوان ماده ای را از حالتی به حالت دیگر تغییر داد و با انتخاب این گرایش مهندس این توانایی را پیدا می کند که بتواند پروسه این تغییرات را  طراحی نماید برای تبدیل یک ماده از حات ابتدایی به حالت مد نظر لازم دستگاه هایی طراحی شود و محاسباتی انجام گیرد تا نتیجه مطلوب انجام گیرد.
این طراحی به طور مستقیم یا غیر مستقیم با نفت خام و مشتقات آن در ارتباط است.
دروس تخصصی گرایش طراحی فرآیندهای نفت :
1-فرآیندهای پالایش نفت و گاز،2- طراحی برج و مبدل،3- تعیین مشخصات دستگاه‌ها،4- سیستم‌های اندازه‌گیری.
6-  صنایع پالایش :
با انتخاب این گرایش می توانید در پالایشگاه ها فعالیت نمایید. جایی که نفت خام را به فرآورده های نفتی تبدیل می کنند ودر اصل وظیفه طراحی پالایشگاه روبرعهده دارید. در حقیقت دانشجو فرا می گیرد دستگاه هایی مانند 1- برج های تقطیر، 2- دستگاه جداکننده مایعات از مایعات 3- دستگاه جدا کننده گاز از مایعات  4- دستگاه مشتقات هیدروکربنی مثل قیر و بنزین و... را فرا می گیرند.
دروس تخصصی گرایش پالایش :
1-مهندسی احتراق،2- مهندسی پالایش،3- فرآیندهای پالایش
7-شیمیایی سلولزی :
با پیشرفت روزافزون در عرصه ی تکنولوژی به خصوص در زمینه ی کامپیوتر و ارتباطات هنوز دانش بشری نیازمند یک وسیله ی ابتدایی برای انتقال دانش خود است و آن کاغذ است .با انتخاب این گرایش به این توانایی دست پیدا می کنید تا بتوانید چوب را به کاغذ تبدیل نمایید و بیشتر دروس این رشته در مورد خمیرگیری ویا تبدیل چوب به کاغذ است .
دروس مشترک تمام گرایش ها
1- ریاضیات‌ عمومی‌، 2-شیمی‌ عمومی‌،3- فیزیک‌،4- معادلات‌ دیفرانسیل‌،5- ترمودینامیک‌،6- موازنه‌ انرژی‌ و مواد،7- ریاضیات‌ مهندسی‌،8- نقشه‌کشی‌ صنعتی‌،9- برنامه‌نویسی‌ و شناخت‌ کامپیوتر،10- شیمی‌ آلی‌،11- استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، 12-مکانیک‌ سیالات‌،13- انتقال‌ حرارت‌،14- شیمی‌ تجزیه‌، 15-شیمی‌ فیزیک‌، 16-انتقال‌ جرم‌، 17-عملیات‌ واحد ،18- کنترل‌ فرآیندها،19- طرح‌ و اقتصاد مهندسی‌،20- کاربرد ریاضیات‌ در مهندسی‌ شیمی‌،21- کارگاه‌،22- پروژه‌ یا طراحی‌ پروژه‌. اکثر دروس به همراه آزمایشگاه است.           

   با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی این رشته در تهران 1900 است .

با انتخاب رشته دقیق توسط مشاور انتخاب رشته با تجربه میتوان در رشته های بهتری قبول شد.

مهندس امیر حسین افشار/مشاور کنکور/مشاور تحصیلی و کنکور/بهترین مشاور انتخاب رشته/انتخاب رشته کنکور/مشاور انتخاب رشته کنکور94

              

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید