معرفی رشته مهندسی برق:
از بهترین تعریفاتی که می توانیم در مورد مهندس برق داشته باشیم این است که تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگه  است . که این سیگنال شامل 1- موج سیگنال ، 2- ترکیب دیجیتالی و..... می شود.
به بیان ساده تر می توانیم بگوییم زمانی که از تلفن استفاده می کنیم  احتیاج است تا از طریق میکروفون صدای ما دریافت شود وصوت را تبدیل به سیگنال های الکتریکی کند تا در خطوط تلفن توانایی انتقال را پیدا کند و در سمت دیگر سیگنال های رسیده را تبدیل به صوت نمایند.

گرایش های این رشته عبارتند از:

1-    الکترونیک
2-    مخابرات
3-    کنترل
4-    قدرت
این رشته در انتخاب رشته سال گذشته اولین انتخاب رتبه های زیر 100 کشوری در فرم انتخاب رشته نهایی بوده است.
این رشته در انتخاب رشته سال گذشته اولین انتخاب رتبه های زیر 1000 کشوری در فرم انتخاب رشته نهایی بوده است.
این رشته در انتخاب رشته سال گذشته اولین انتخاب رتبه های زیر 5000 کشوری در فرم انتخاب رشته نهایی بوده است.

گرایش الکترونیک:
دارای دو بخش است. بخش اول میکرو الکترونیک است و بخش دوم مدارو سیستم نام دارد.
در بخش اول د رمورد 1- علم‌ مواد،2- فیزیک‌ الکترونیک‌،3- طراحی‌ ،4- ساخت‌ قطعات‌ به مطالعه وبررسی می پردازند.
در بخش دوم در مورد مدار وسیستم نام دارد مطالعه می کنند.
دروس تخصصی گرایش الکترونیک:
1- فیزیک‌ مدرن‌،2- فیزیک‌ الکترونیک‌،3- الکترونیک‌ صنعتی‌،4- تکنیک‌ پالس‌،5- معماری‌ کامپیوتر،6- میکروپروسسور،7- مدارهای‌ مخابراتی‌،8- پروژه‌ 9-آزمایشگاه‌ الکترونیک ‌(اکثر دروس دارای واحد آزمایشگاه است.)

گرایش مخابرات:
مخابرات از دو گرایش  میدان و سیستم تشکیل شده است . در مبحث میدان دانشجو مفاهیمی چون 1- امواج میدان ، 2- مغناطیس ،3- ماکروویو، و.... را مورد مطالعه قرار می دهند .
و در مبحث سیستم سیگنال ها را از شکلی به شکل دیگر در می آورند.
دروس تخصصی گرایش مخابرات:
1- الکترونیک‌ (تخصصی‌)،2- مدارهای‌ مخابراتی‌،3- مخابرات‌ ،4- سنتز مدارها،5- میدان‌ها و امواج‌، آنتن‌، مایکروویو، سیستم‌های‌ انتقال‌ ، اصول‌ میکروکامپیوتر
گرایش کنترل:
این گرایش بر مبنای کنترل خروجی های یک سیستم برمبنای ورودی های آن است وبا توجه به شرایط ویژه و نکات طراحی  آن سیستم است.
دروس تخصصی گرایش کنترل:
1- الکترونیک‌ صنعتی‌، 2- اصول‌ میکروکامپیوترها،3- ترمودینامیک‌،4- سیستم‌های‌ کنترل‌ دیجیتال‌ و غیرخطی‌،5- جبر خطی‌،6- سیستم‌های‌ کنترل‌ پیشرفته‌، 7-مبانی‌ تحقیق‌ در عملیات‌،8- مکانیک‌ سیالات‌،9- ابزار دقیق‌
گرایش قدرت:
هدف اصلی از طراحی این گرایش تولید برق در نیروگاه است انتقال برق از نیروگاه ها به شبکه های شهری و در نهایت به مصرف رساندن منازل و کارخانجات .
دروس تخصصی گرایش قدرت:
1- ماشین‌های‌ الکتریکی‌ تخصصی‌، 2-حفاظت‌ و رله‌،3- تأسیسات‌، تولید و نیروگاه‌،4- عایق‌ و فشار قوی‌،5- ماشین‌های‌ مخصوص‌.
دروس مشترک:
1- ریاضی‌،2- معادلات‌ دیفرانسیل‌،3- برنامه‌سازی‌ کامپیوتر،4- محاسبات‌ عددی‌،5- فیزیک‌،6- کارگاه‌ عمومی‌،7- کارگاه‌ برق‌،8- زبان‌ تخصصی‌،9- نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، 10- ریاضی‌ مهندسی‌،11- مدارهای‌ الکتریکی‌،12- اندازه‌گیری‌ الکتریکی‌،13- الکترومغناطیس‌،14- الکترونیک‌،15- ماشین‌های‌ الکتریکی‌، 16-مدارهای‌ منطقی‌،17- تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها،18- سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌،19- بررسی‌ سیستم‌های‌ قدرت‌،20- مخابرات‌، پروژه‌ کارشناسی‌،21- کارآموزی‌.

با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی این رشته در تهران 680 است.هر چند رشته برق از بهترین و پر متقاضی ترین رشته های مهندسی در دانشگاه های صنعتی و درجه 1 کشور است اما در دانشگاه آزاد در بسیاری از واحد های دانشگاهی شهرستان پذیرش بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد.بنابراین بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته که از دانشگاه های کم اعتبار فارغ التحصیل شده اند(با توجه به تعداد زیاد فارغ التحصیلان)این رشته بیکار خواهند ماند.

با توجه به تغییرات ظرفیت پذیرش درکنکورهرسال، انتخاب رشته دستی توسط مشاور حرفه ای احتمال قبولی در رشته های بهتررا افزایش میدهد.در انتخاب رشته دستی که فقط توسط مشاورین حرفه ای صورت می گیرد،مشاور با توجه به تغییرات ظرفیت دانشگاه ها در سال جاری،اقبال عمومی،علایق شخصی داوطلبان انتخاب رشته را انجام میدهد.

برای ورود به بهترین کانال مشاوره انتخاب رشته کنکور,مشاوره کنکور روی عکس زیر کلیک کنید و از صدها مطلب مفید آن استفاده کنید.
مشاوره کنکور

برای رزرو انتخاب رشته توسط بهترین مشاور انتخاب رشته تهران،همین حالا با شماره 44174467 تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید