درباره ی رشته فیزیک:
بسیاری از پیشرفت هایی که بشر داشته مدیون علم فیزیک است.پیشرفت هایی که کار را برای انسان آسان کرده است. مانند :اختراع چرخ، اهرم ،.... و کم کم با پیشرفت های مختلف توانست  بنیاد مسائل و قوانین طبیعت را درک نماید. به عبارت ساده تر فیزیک علم زندگی است .

گرایش های این رشته عبارتند از:

1-    گرایش اتمی – مولکولی
2-    گرایش هسته ای
3-    گرایش حالت جامد
4-    گرایش هواشناسی
5-    گرایش اختر فیزیک

(این رشته در انتخاب رشته سال گذشته یازدهمین انتخاب رتبه های زیر 1000 کشوری را شامل می شود.)
 (این رشته درانتخاب رشته سال گذشته دوازدهین  انتخاب رتبه های زیر 5000 کشوری را شامل می شود.)
گرایش اتمی – مولکولی
فیزیک اتمی در مورد حرکت و فعا وافعالات اطراف هسته می پردازد و کاری با خود هسته ندارد و فقط هسته را مرکزی با بار مثبت فرض می کنند.
دروس تخصصی:
1- اپتیک‌ کاربردی‌،2- اسپکتروسکپی‌،3- روش‌های‌ تجربی‌ در فیزیک‌ اتمی‌،4- کاربردهای‌ لیزر،5- تکنیک‌ خلاء
گرایش هسته ای
در این گرایش خود هسته مورد بررسی قرار می گیرد واینکه از چه تشکیل شده است . و چه نیروهایی در بین ذرات وجود  دارد .و چه انرژی آزاد می کند.
دروس تخصصی:
1- فیزیک‌ هسته‌ای‌ ،2- فیزیک‌ راکتور ،3- آشکار سازها و سیستم‌ها،4- اندازه‌گیری‌ هسته‌ای‌،5- شتاب‌دهنده‌های‌ ذرات‌،6- رادیوایزوتوپ‌ و کاربرد آن‌،7- شیمی‌ هسته‌ای‌،8- حفاظت‌ در برابر پرتوها
گرایش حالت جامد
مربوط به سیستم های ذره ای به خصوص جامدات است که در ابتدا در مورد مفاهیم 1- اپتیکی‌،2- مکانیکی‌،3- الکتریکی‌ ،4- صوتی‌  امواج مطالعه می کنند . ودر مورد رساناها ،ابر رساناها ، انتقال گرما و.... مطالعه و می کنند .
دروس تخصصی:
1- فیزیک‌ حالت‌ جامد،2- فیزیک‌ لایه‌های‌ نازک‌،3- فیزیک‌ قطعات‌ نیمه‌رسانا ،4- ابررسانایی‌ و کاربرد آن‌،5- بلورشناسی‌،6- الکترونیک‌ ،7- رشد بلور و تکنولوژی‌ نیمه‌رساناها
گرایش هواشناسی :
این گرایش اطلاعات پایه ای و گوناگونی  در مورد پدیده های جوی وهمچنین می توانند با مطالعه دینامیک پیش بینی  تغییرات هوا را نیز داشته باشند.
دروس تخصصی:
1- هواشناسی‌ سینوپتیکی‌ ،2- هواشناسی‌ دینامیکی‌ ،3- هواشناسی‌ فیزیکی‌ ،4- آمار در هواشناسی‌
گرایش اختر فیزیک
از سه بخش اصلی تشکیل شده1- نجوم رصدی ،2- اختر شناسی ،3-کیهان شناسی
نجوم رصدی جنبه مشاهداتی دارد دیدن پدیده های مختلف نجومی و ثبت آنها.
اخترشناسی وضعیت ستارگان مورد بررسی قرار می گیرد.
کیهان شناسی به صورت کلاسیک عمل می کند ودر مورد تشکیل و ساختار کهکشان ها مطالعه می کنند.
دروس مشترک:
1- ریاضی‌ عمومی‌ ،2-  معادلات‌ دیفرانسیل‌،3- فیزیک‌ پایه‌ ،4- شیمی‌ عمومی‌،5- مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌سازی‌ ،6- فیزیک‌ جدید ،7- مکانیک‌ تحلیلی‌ ،8- ترمودینامیک‌ و مکانیک‌ آماری‌،9- ریاضی‌ فیزیک‌ ،10- الکترومغناطیس‌ ،11- مکانیک‌ کوانتومی‌ ،12- اپتیک‌

 با توجه به قبولی های سال گذشته میانگین رتبه قبولی این رشته در تهران  1500 است .

نکته قابل توجه در فارغ التحصیلان رشته های فیزیک در دانشگاه های معتبر این ات که اغلب آن ها به راحتی می توانند در دانشگاه های خارج از کشور پذیرش بگیرند و اغلب فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه های صنعتی شریف،امیر  کبیر،دانشگاه تهران و شهید بهشتی و ...به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.
اما پذیرش این رشته در دانشگاه های آزاد اغلب به صورت بدون کنکور صورت می گیرد و همچنین در دانشگاه های سراسری شهرستان در پذیرش روزانه و شبانه تا حدود رتبه 19000 هم پذیرش شده اند.در کنکور سال قبل با توجه تغییر ظرفیت در پذیرش دانشگاه ها و همچنین تغییرلت سهمیه بسیاری از داوطلبان که بدون مشورت با مشاور حرفه ای انتخاب رشته کرده بودند و یا با سیستم های نرم فزاری به انجام انتخاب رشته پرداختند متضرر شدند و در رشته محل مناسب قبول نشدند.با مراجعه به مشاور انتخاب رشته آگاه قبولی خود را در دانشگاه تضمین کنید.
 با توجه به تغییرات ظرفیت  پذیرش درکنکورهرسال، انتخاب رشته دستی توسط مشاور حرفه ای احتمال قبولی در رشته های بهتررا افزایش میدهد.

کانال مشاوره کنکور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید