این که یه تایم طولانی تو یه روز اختصاص بدی به درس خوندن کفایت نمی کنه بلکه باید در بازه های زمانی مناسب مرور هم انجام بشه .
عمده مشکل بچه ها فراموشی در درس خوندن است .
دانش آموزان بعضی از وقت ها از واژه ی من خنگم استفاده می کنند و میگن هیچی تو ذهن ما نمی مونه هر چی می خونیم فردا فراموش میکنیم.
مشکل این دوستان رو تو چند سطر براتون می گم .
فراموشی هم محاسن زیادی داره و هم معایب زیاد
محاسن خوبش اینه که بعضی از خاطرات تلخی که تو ذهنتونه آزارتون می ده کم کم از ذهنتون می بره و براتون تبدیل می کنه به یه خاطره دور که تا در موقعیت قرار نگیرید به یادتون نمیاد و ممکنه این خاطره تلخ که زمانی با یادآوریش خودتونو اذیت می کردید بعد از گذشت زمان دیگه براتون آزار دهنده نباشه .
ولــــــــــــــــی معایبی که واقعا آزار دهنده است فراموشی در درس خوندن است و مطالبی که باید تو ذهن بمونه ولی متاسفانه از ذهن میرود .
مهم ترین و تاثیر گذار ترین عامل فراموشی گذر زمان است که با گذشت زمان شما مطالبو فراموش می کنید و فقط تصویری مبهم تو ذهنتون دارید و که هر چی فکر می کنید به ذهنتون نمیاد و فقط با یه یاداوری مطلب براتون آشنا تر میشه .
چرا این موضوع این قدر مهم شده؟
طبق تحقیقاتی که هرمن ابینگهاوس انجام داده(اولین شخصی که در مورد فراموشی فعالیت کرده است و به نمودار ها و نتایجی جالبی دست پیدا کرده است) :
بیشترین میزان فراموشی در ساعات اولیه است یعنی حدود 75درصد مطالب از ذهن شما میره و تنها کلیات در ذهن شما می ماند و نکته قابل تحمل در تحقیقات ابینگهاوس فراموشی تا مرز پاک شدن تمام مطالب پیش نمی رود و در نقطه ای متوقف می شود پس این ذهنیت که هیچ مطلبی تو ذهنم نیست تنها برخواسته از قدرت تلقین بالای شماست در مطالب دیگه در مورد این موضوع هم بررسی هایی انجام میدهیم .طبق بررسی که این دانشمند آلمانی انجام داد 19 دقیقه بعد از آموزش و ارائه مطالب 57 درصد مطالب از ذهن میرود و بعد از حدودا 44 دقیقه 50 درصد مطالب از ذهن فرد پاک می شود و بعد از 48 ساعت 25 درصد مطلب ارائه شده و البته این 25 درصد مانده به حافظه ی بلند مدت فرد انتقال میابد و با یه درک ساده به این نتیجه می رسیم که عمده فراموشی ها در چند ساعت اول اتفاق میافتد. پس لازمه حتما با یه فرایند حساب شده انتقال حداقل90 درصدی مطالبو به حافظه بلند مدتمون داشته باشیم .
بهترین زمان مرور و اولین زمان آن 48 ساعت اوله زمانی که اوج فراموشی وجود داره و بهترین زمان برای نوشتن خلاصه هاس و کمک شایانی به تثبیت در ذهن داره عمده مشکل بچه های ما در زمان خلاصه نویسی اینه که آن را زمانی انجام میدن که اولین مطالعه رو انجام داده باشند واین زمان بدترین زمان ممکن برای خلاصه نویسی به شمار میره (با توجه به مطالب بالا)پس بهترین زمان خلاصه زمانی که مطالب فرار از ذهن ما رفته و لازم اون مطالبو بیشتر مرور کنیم یا طبق گفته های بالا فراموشی ما یه روند ثابت و یکنواختو در پیش گرفته و مطالبی که از ذهنمون قرار پاک بشه شده و مطالبی که تو ذهنمون مونده احتمال خیلی ضعیفی داره تا از حافظه تون بره ولی لازمه مطالب دیگه هم مرور کنید تا در ذهنتون تثبیت بشه .به شیوه های خلاصه نویسی ما سری بزنید تا حدودی براتون توضیح دادیم.
خوب با گفته های بالا اگه 48 ساعت بعد مرور کنیم و خلاصه نویسی انجام بدیم تمام مطالب تو ذهنمون میمونه و دیگه پاک نمیشه باید بگم خیر چون روند فراموشی باز ادامه داره ولی سرعتش نسبت قبل کمتر شده است وباید تو یه برنامه مناسب برای مطالعه پیش برید. تا نتیجه ی مطلوبو بگیرید.
روند نوع مطالعه و خلاصه نویسی را در جلسات حضوری براتون توضیح میدیم.
یکی دیگه از مشکلاتی که در فراموشی موثر خوندن دروس مشترک و شبیه به هم پشت هم است مثلا شما درس عربی خوندین درس بعدی که قراره مطالعه بشه ادبیات است که این مورد باعث میشه مطالب به خوبی تو ذهن شما قرار نگیرد .
و یکی دیگه از ایرادات بچه ها این است که یه قانون کوچک تو درس خوندنو رعایت نمی کنند قانون درس هر روز همون روز.
با رعایت این مورد کوچک می تونید تا حدود زیادی فراموش کردنو تو ذهنتون کند کنید و یاد گیری و سپردن به حافظه بلند مدتتونو را افزایش بدهید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشاوره تحصیلی-مشاوره درسی-مشاوره کنکور

معرفی رشته های دانشگاهی و رتبه قبولی-معرفی رشته دبیرستان

دانلود برنامه ریزی درسی-معرفی منابع درسی و کنکور

 

خرید محصولات آموزشی نشر مکتب آروین 

منابع کنکور-فیلم های آموزشی-کتاب کمک درسی-کتاب تست-کتاب برنامه ریزی-کتاب کار

پرفروش ترینها

تازه ها

مقطع دبیرستان و کنکور

ویدیوهای آموزشی