روش مطالعه صحیح 

روش صحیح مطالعه به خصوص برای دانش آموزان و دانشجویان امری حیاتی است.بسیاری از اوقات دانش آموزان یا خانواده های آن ها در مقایسه 2 شخص با هم می گویند که دانش آموز اول با ساعت مطالعه کمتر از دانش آموز دوم بهتر نتیجه می کیرد با توجه به اینکه در تست آی-کیو هر دو ضریب هوشی تقریبا یکسانی داشته اند و حتی در برخی موارد شخصی که نتیجه ضعیف تری کسب کرده دارای ضریب هوشی بالاتری بوده است.

یکی از علل این اتفاق به روش مطالعه و کیفیت مطالعه اشخاص مربوط است.ما باید در زمان مطالعه با رعایت چند نکته و مورد کیفیت مطالعه خود را بهبود ببخشیم و در طی زمان با تکرار این موارد راندمان مطالعه ما بهتر خواهد شد و حتی می توان درک کرد که در زمان یکسان تعداد صفحات مورد  مطالعه نیز بیشتر شده است.

البته در مورد مطالعه دروس،در درس های متفاوت روش های مختلفی وجود دارد اما نکات مشترکی هم در بهبود بخشیدن به کیفیت مطالعه وجود دارد.در این مقاله به این نکات مشترک می پردازیم.

در مقالات بعدی به طور اختصاصی روش مطالعه هر درس را نیز بیان خواهیم کرد.

1-مکان مطالعه:

اولین نکته مشترک برای افرادی که زود حواسشان پرت می شود یا عادت به مطالعه ندارند انتخاب مکان مناسب است.

مکان مناسب مطالعه دارای ویژگی هایی باید باشد که عبارتند از 1-میز و صندلی به طوری که به ستون فقرات و سر و گردن فشار وارد نیاید. 2- در محل مطالعه از چسباندن عکس به دیوار یا اطراف خود،همچنین گذاشتن وسایلی که شما را به خاطرات گذشته ببرد خودداری کنید. 3- گوش کردن به موسیقی در هنگام مطالعه برای همه توصیه نمی شود ولی برخی موسیقی های آرامش بخش در مطالعه بعضی افراد می تواند تاثیر مثبت بگذارد. 

2-زمان مطالعه:

معمولا در اواخر شب یا به محض اینکه از خواب بیدار شده اید به مطالعه دروس یا کتاب های علمی نپردازید چون مغز قدرت تحلیل آن ها را نخواهد داشت.در هنگام خواب می توان به مطالعه رمان،قصه های کوتاه یا مواردی از این قبیل پرداخت.

3-تغذیه:

در هنگام افت قند مطالعه نکنید.چون سوخت مغز فقط و فقط قند می باشد.در هنگامی که قند شما افت پیدا کرده علاوه بر اینکه یادگیری شما مختل می شود موجب سر درد،سرگیجه و.... خواهد شد.

4-اگر عادت به مطالعه زیاد ندارید سعی کنید از بازه های زمانی کوتاه برای مطالعه استفاده کنید و هر 15 دقیقه یکبار سر از کتاب بلند کرده و به چشمان و مغز خود استراحت بدهید.

ادامه دارد...........

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشاوره تحصیلی-مشاوره درسی-مشاوره کنکور

معرفی رشته های دانشگاهی و رتبه قبولی-معرفی رشته دبیرستان

دانلود برنامه ریزی درسی-معرفی منابع درسی و کنکور

 

خرید محصولات آموزشی نشر مکتب آروین 

منابع کنکور-فیلم های آموزشی-کتاب کمک درسی-کتاب تست-کتاب برنامه ریزی-کتاب کار

پرفروش ترینها

تازه ها

مقطع دبیرستان و کنکور

ویدیوهای آموزشی