تحلیل آزمون چیست و چگونه باید تحلیل آزمون کرد؟

آیا تحلیل آزمون برای رشد و پیشرفت تراز و یا به طور کلی پیشرفت تحصیلی مفید است؟

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه های معتبر جهان،یادگیری در آزمون به نهایت خود می رسد.یعنی شما هر چقدر هم که مطالعه نمایید ولی آزمون ندهید و بعد آزمون نقاط ضعف خود را پیدا نکنید در آزمون نهایی موفق نخواهید بود.چرا؟!وجود مشاور کنکور یا مشاور تحصیلی چه کمکی به پیشرفت تراز می کند؟

وقتی شخصی پس از مطالعه و با هدف در جلسه آزمون قرار می گیرد به طور ناخودآگاه میخواهد از تمام دانسته های خود استفاده کند و به سوالات پاسخ صحیح بدهد از تمام توان مغزی خود استفاده می کند.بنابراین تقریبا تمام اطلاعاتی که در ذهن دانش آموز ثبت شده است بازیابی می شود.اما ممکن است در هنگام مطالعه به علت کم دقتی یا عدم مرور مناسب اطلاعات در جلسه به خوبی بازیابی نشوند و دانش آموز جواب ها را به خاطر نیاورد و یا غلط پاسخ دهد.

بنابراین باید دانش آموز هنگام مطالعه بیشترین تمرکز و مرور را داشته باشد تا بتواند در جلسه امتحان به بهترین نحو یادآوری صورت گرفته و به سوالات پاسخ صحیح بدهد.

تحلیل آزمون چیست و چگونه انجام می شود؟

مهم تر از جلسه آزمون،جلسه پس از آزمون است که به آن تحلیل آزمون می گوییم.

مراحل تحلیل آزمون را به صورت زیر دسته بندی می کنیم.

1-بررسی سوالات از لحاظ سوالات صحیح-سوالات نزده-سوالات غلط

2-در تحلیل سوالات درست حتما پاسخ نامه را بخوانید شاید به طور شانسی به سوال جواب درست داده باشید و یا اینکه در پاسخ نامه نکته یا روشی وجود داشته باشد که در سوالات دیگر مورد استفاده شما قرار گیرد.

3-سوالات نزده را بررسی کنید.

اگر مطلبی را نخوانده اید یا به علت فراموشی نتوانسته اید به سوال پاسخ دهید به مرور آن قسمت بپردازید.مطمئن باشید پس از آزمون اگر این مطلب را مرور کنید دیگر فراموش نخواهید کرد.اگر جواب صحیح در گزینه ها نبوده و شما نتوانسته اید به این سوال پاسخ دهید حتما یکبار دیگر راه حل خود را مرور کنید که اشتباه محاسباتی داشته اید و یا اشتباه در یادگیری

4-سوالات غلط مهم ترین قسمت تحلیل آزمون را تشکیل می دهند.

این سوالات یا به علت اشتباهات محاسباتی،مرور کم و .... غلط زده شده اند و یا اینکه به خاطر یادگیری غلط و اشتباهات در مفاهیم.

اگر به علت اشتباهات محاسباتی و بی دقتی بوده است می توانید با تهیه کتاب هندبوک محاسبات و استفاده از آن اشتباهات محاسباتی خود را به حد اقل برسانید.

اگر به علت ضعف یادگیری بوده است باید به مرور دوباره بپردازید.

البته در تحلیل آزمون نکات بسیار مهم تری هست که در مقالات بعدی به آن می پردازیم.

برای رزرو مشاوره تحصیلی و کنکور  با شماره 09208085905 یا 02144174467 تماس حاصل فرمایید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشاوره تحصیلی-مشاوره درسی-مشاوره کنکور

معرفی رشته های دانشگاهی و رتبه قبولی-معرفی رشته دبیرستان

دانلود برنامه ریزی درسی-معرفی منابع درسی و کنکور

 

خرید محصولات آموزشی نشر مکتب آروین 

منابع کنکور-فیلم های آموزشی-کتاب کمک درسی-کتاب تست-کتاب برنامه ریزی-کتاب کار

پرفروش ترینها

تازه ها

مقطع دبیرستان و کنکور

ویدیوهای آموزشی