باز هم خبر حذف کنکور  حاشیه ساز شد.

یکی از مسئولان ادعای حذف کنکور را می کند و دیگری عدم حذف کنکور را به گردن مافیای کنکور می اندازد.وجالب تر ارقامی است که دانشگاه آزاد و سازمان سنجش برای ثبت نام و برگزاری کنکور و بعد انتخاب رشته که اکنون به چندین نوع هزینه ارتقا یافته است می گیرند.(هزینه انتخاب رشته سراسری-انتخاب رشته پیام نور و عیر انتفاعی-دانشگاه آزاد تمام وقت-دانشگاه آزاد پاره وقت و تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد).حالا هزینه های آزمون های آزمایشی مختلف و دادن مجوز به آموزشگاه ها و گرفتن مالیات و درصد و .... به کنار!!!

اما اگر از این حرف ها بگذریم چند نقد اساسی به حذف کنکور وارد است.

1-اگر کنکور حذف شود و نمرات دانش آموزان در امتحانات نهایی لحاظ شود چه کسی پاسخگوی تضمین امنیت در این تعداد امتحان نهایی در سراسر کشور خواهد بود.چنانچه سال گذشته به لطف شبکه های اجتماعی و صداوسیما همگی دیدیم که سوالات امتحانات نهایی در کانال های تلگرام و.... به فروش رفت و آموزش و پرورش هم تایید کرد که سوالات فروش رفته همان سوالات امتحانی بوده اند.ثانیا: چه کسی پاسخگوی تضمین تصحیح درست و یکنواخت اوراق امتحانی خواهد بود.دانش آموزی با سواد بیشتر ممکن است راه حلی بهتر از آنچه در راه حل تصحیح امتحان نهایی آمده باشد،نوشته باشد.یا اینکه برگه امتحانی که توسط یک دبیر سخت گیر تصحیح میشود از یک دبیر دیگر نمره کمتری بگیرد.همچنین خدای نکرده ممکن است در حوزه های تصحیح هم تلقبهایی انجام شود.آیا سیستم برگزاری آزمون های ما انقدر قدرت دارند که جلوی تمام این خطاهای عمدی یا سهوی را بگیرند.ثالثا:آیا برای برگزاری کنکور در 2 روز تمام ارگان های انتظامی،اطلاعاتی،دانشگاه ها،مدارس،سازمان سنجش و غیره بسیج نمیشوند تا امنیت آزمون تامین شود که در گذشته(سال های 81-87) پرونده های مکرر فروش سوالات کنکور نشان دهنده این موضوع است که با باز شدن کوچکترین روزنه امیدی،افراد سودجو باز هم اقدام به این کارها بکنند.آیا در تمام آزمون های نهایی قدرت تامین امنیت در مرحله طرح سوالات،انتقال به حوزه ها و..... وجود دارد.!!!!!!!!!!!

2-نظریه دوم برگزاری مستقل کنکور برای هر دانشگاه است.مثلا دانشگاه شریف برای خود یک کنکور مجزا برگزار کند،دانشگاه تهران و...... آیاتمام این کنکور ها با امنیت کامل برگزار خواهند شد؟!! و یا اینکه هر دانش آموز سطح علمی خود را می داند و فقط به کنکور دانشگاهی که مطمئن است قبول شود می پردازد. و از اینکه در کنکور تمام دانشگاه ها شرکت کند و احتمالا برای هر کدام هزینه جداگانه ای بپردازد سر باز میزند.......

3-نظریه سوم:برگزاری چند کنکور در یک سال:از جهاتی این به نفع دانش آموزان است،چون استرس کمتری به آن ها در صورت عدم قبولی وارد می شود،اما نکته قابل تامل این است که برای برگزاری این کنکورها از دانش آموزان هزینه اخذ نمی شود.ویا یک دانش آموز در صورت عدم قبولی احتیاج مجدد به شرکت در یک کلاس دیگر را در خود نمی بیند.

بنابراین این بار هم مثل سالیان قبل که حذف کنکور باعث بدتر شدن وضعیت کنکور و تحصیل دانشجویان و در آخر بیکار ماندن آنها یا خروج از کشور اغلب دانشجویان نخبه شد بهتر است کنکور را به حال خویش رها کنیم تا اوضاع برای دانش آموزان بدتر از این که هست نشود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشاوره تحصیلی-مشاوره درسی-مشاوره کنکور

معرفی رشته های دانشگاهی و رتبه قبولی-معرفی رشته دبیرستان

دانلود برنامه ریزی درسی-معرفی منابع درسی و کنکور

 

خرید محصولات آموزشی نشر مکتب آروین 

منابع کنکور-فیلم های آموزشی-کتاب کمک درسی-کتاب تست-کتاب برنامه ریزی-کتاب کار

پرفروش ترینها

تازه ها

مقطع دبیرستان و کنکور

ویدیوهای آموزشی