jadid

 

 مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور از زمان قاجار تا به حال مورد استقبال قشر مرفه و تحصیل کرده می باشد.البته بعضی از افراد متوسط جامعه نیز برای کسب علم سختی های زندگی را به جان می خرند و مهاجرت می کنند.تا چند سال پیش،امکان ادامه تحصیل در برخی رشته ها در ایران وجود نداشت.آموزش و دانشگاه ها به اندازه امروز فراگیر و گسترده نبود.بنابراین بسیاری از افراد برای تحصیل در رشته های خاص به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی مهاجرت می کردند.بسیاری از دولتمردان امروز ما و همچنین در زمان پهلوی،فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکایی و اروپایی هستند.اما امروزه با وجود تعداد زیاد دانشگاه در ایران،که تقریبا تمام رشته های مهندسی،پزشکی،انسانی و مدیریت را پوشش می دهد،چرا باید برای ادامه تحصیل به دانشگاه های خارج از کشور،مهاجرت کرد؟


به طور کلی در 2 سال اخیر،موج زیادی از مهاجرت هموطنان ما به خارج از کشور به راه افتاده است.دلیل افزایش حجم مهاجران،عدم ثبات اقتصادی در ایران و سخت بودن وضعیت کسب و کار برای فارغ التحصیلان ونخبگان به خصوص در رشته های فنی و مهندسی می باشد.زمانی که اغلب دانشگاه های کشور،با کنکور و بدون کنکور به جذب دانشجو در رشته های مهندسی مکانیک،مهندسی صنایع،مهندسی برق و ... و حتی رشته های علوم پایه مانند ریاضی و فیزیک کنند و همراستا با آن دروازه های قاچاق باز باشد،اشتغال در قسمت تولید از بین خواهد رفت و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر،به کشور های دیگر،مهاجرت خواهند کرد.

 در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از آیتم هایی که برای مهاجرت تحصیلی و یا به طور کلی مهاجرت باید در نظر گرفت بپردازیم:

 • بسیاری از دانش آموزان و خانواده ها،وقتی با نتیجه کنکور مواجه می شوند،تصمیم به مهاجرت و ادامه تحصیل می گیرند.اگر دانش آموزی در رشته مورد نظر خود (معمولا،پزشکی،دندانپزشکی و... ) در دانشگاه های ایران قبول نشود،با دیدن تبلیغات موسسات اعزام دانشجو "یک سال در ترکیه درس بخوانید.بقیه تحصیل را در دانشگاه تهران" وسوسه می شوند که برای گذشتن از سد کنکور،این روش را انتخاب کنند.
  دوستان عزیز طبق قوانین وزارت علوم و وزارت بهداشت (در رشته های پزشکی) در بسیاری از موارد،شما امکان بازگشت به ایران و تحصیل در دانشگاه های معتبر را نخواهید داشت.این موضوع صرفا برای به دام انداختن شما در این موسسات اعزام دانشجو به خارج است.بنابراین در مورد این موضوع به دقت تحقیق کنید.
 • در اغلب موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور یا همان مهاجرت تحصیلی به شما اطلاعات صحیحی از دانشگاه مقصد و کشور مربوطه داده نمی شود.به طوری که اگر موسسه مذکور با کشور فیلیپین در ارتباط باشد،شما را تشویق به تحصیل در این کشور می کند.حال آنکه مدارک دانشگاه های فیلیپین،اغلب در ایران اعتبار ندارند.بنابراین باید به اصالت دانشگاه،اعتبار جهانی و معتبر بودن مدارک آن در ایران آگاهی کاملی داشت.
 • شهریه دانشگاه های خارج از کشور،هزینه جاری زندگی در این کشور ها
  بسیاری از دانشگاه های آلمان و اتریش،شرایط تحصیل رایگان برای دانشجو های خارجی دارند،اما هزینه زندگی در یک کشور اروپایی با کشوری مثل ترکیه (که برای تحصیل در آن باید شهریه پرداخت) متفاوت است.
 • اعتبار دانشگاه ها بین کشور های مختلف
  به قطع و یقین اعتبار دانشگاه اول آلمان،از دانشگاه اول ترکیه بالاتر است.همچنین بعد از تحصیل در کشور های درجه 1 برای مهاجرت،می توانید مهاجرت کاری و سپس مهاجرت دائم داشته باشید.البته ترکیه و کشور هایی مانند ترکیه هم برای سکوی پرتاب به آمریکا و اروپا مناسب هستند.اما اگر می توانید هزینه های تحصیل در یک دانشگاه اروپایی را پرداخت نمایید و نزدیکی به ایران برای شما چندان اهمیتی ندارد،اروپا را انتخاب کنید.
 • در اغلب کشور های دنیا،برای ورود به دانشگاه سوابق تحصیلی و علاقه شما اهمیت دارد.بنابراین با تحقیقات کامل رشته خود را انتخاب کنید.به طور مثال اگر قصد ندارید بعد از مهاجرت به ایران بازگردید،در اغلب کشور ها رشته پزشکی نسبت به رشته های مهندسی و مدیریت در رتبه کمتری از لحاظ درآمد قرار می گیرد.

در این مقاله سعی شد چند نکته کلی درباره مهاجرت و به خصوص مهاجرت تحصیلی برای شما بازگو شود.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مهاجرتی همسفر مراجعه کنید و اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت را در این سایت بخوانید.

به عنوان نکته آخر باید توجه کرد که مهاجرت به هر کشوری برای تحصیل خوب نیست!به کشور هایی مهاجرت نمایید که ارزش و اعتبار مدرک دانشگاهی آن ها زیاد باشد.همچنین اگر بعد از تحصیل به دنبال کار بودید،بتوانید در همان کشور کار مناسبی پیدا کنید.با تحصیل در برخی کشور های پیشرفته ارزش مدرک شما به اندازه ای افزایش خواهد یافت که در همه جای دنیا کار پیدا کنید و حتی اگر تصمیم بازگشت به ایران را داشته باشید به عنوان هیئت علمی مشغول به کار شوید.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مشاوره تحصیلی-مشاوره درسی-مشاوره کنکور

معرفی رشته های دانشگاهی و رتبه قبولی-معرفی رشته دبیرستان

دانلود برنامه ریزی درسی-معرفی منابع درسی و کنکور

 

خرید محصولات آموزشی نشر مکتب آروین 

منابع کنکور-فیلم های آموزشی-کتاب کمک درسی-کتاب تست-کتاب برنامه ریزی-کتاب کار

پرفروش ترینها

تازه ها

مقطع دبیرستان و کنکور

ویدیوهای آموزشی